Eesmärk

Eesti on alati olnud koduks erinevatele rahvastele, nii nagu maailm on alati olnud koduks Eesti inimestele. Tänapäeval* elab Eestis 217 rahvusest inimesi, räägitakse 260 emakeelt, ollakse sündinud 175 riigis ja omatakse 151 riigi kodakondsust. Samal ajal elab üle ilma 165 000 – 200 000 eestlast ning Eestist pärit inimest. Seeläbi sündinud kogukondade kultuurilisi omapärasid mitmekesistavad veelgi keeled ja tavad, millega erivajadustega inimesed meie argielu rikastavad.

Erinevate kogukondade ja rahvaste omapärade koosmõjus sünnib Eesti kultuuririkkus. Just sellele Eesti inimesi ühendavale väärtusele pöörasime tähelepanu 2024. Aastal Kultuuriministeeriumi algatatud teema-aasta raames, mille korraldamine oli usaldatud Integratsiooni Sihtasutusele. Teema-aasta kandis nimetust „kultuuririkkuse aasta” ja selle eesmärk oli väärtustada erinevate kogukondade ja rahvaste omapäradest tulenevat kultuuririkkust ja seeläbi Eestit kui traditsiooniliselt kultuuririkkast ühiskonda. 

Tasub teada:

> Riikide kultuurilise mitmekesisuse edetabelis on Eesti 83. kohal ja kuulub Euroopa riikide esikümnesse. Maailma rahvastiku ülevaates on reastatud 216 riiki elanikkonna rahvusliku koosseisu mitmekesisuse järgi. Euroopa riikidest edestavad Eestit vaid Luksemburg, Šveits, Moldova, Belgia, Liechtenstein, Läti, Bosnia ja Hertsegoviina, Monaco ning Andorra. 

> Sel sajandil kasvas Eestis emakeelena räägitavate keelte arv rohkem kui kaks korda. Kui 2000. aasta rahvaloenduse andmetel rääkisid elanikud 109 emakeelt, siis 23 aastat hiljem peetud rahvaloenduse andmetel juba 260 emakeelt. 

 

 

Tagasi kultuuririkkuse aasta veebilehele

 

 

* Statistikaameti andmetel