Millised eesti keele kursused peavad Ukraina sõjapõgenikud läbima?
Ukraina sõjapõgenikud peavad läbima Eesti keele kursused, mida Integratsiooni Sihtasutus pakub riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia raames nii ajutise kaitse kui ka rahvusvahelise kaitse saajatele. Kursused pakuvad Eesti keele teadmisi nii algtasemel A1 kui ka järgmistel tasemetel A2 ja B1. Neid kursusi saab läbida tasuta, õppides kas veebis või kontaktõppes suuremates linnades hommikul, päeval või õhtul.
Eesti keele õppimine on ette nähtud selleks, et Eestis kohanemine oleks võimalikult lihtne. Samuti on kursuste läbimine seotud elamisloa taotlemisega Eestis.
Kas Ukraina sõjapõgenikele on lisaks eesti keele kursustele veel kohustuslikke koolitusi?
Jah. Lisaks eesti keele õppimisele on kohustus kõigil Ukraina sõjapõgenikel osaleda 1päevasel kohanemisprogrammi baasmooduli koolitusel. See koolitus annab ülevaate Eesti ühiskonnast ja seadustest, kultuurist ja inimestest ning praktilisest elust-olust. Koolitus kestab 8 akadeemilist tundi ja toimub veebis.
Millistele kursustele saavad Ukraina sõjapõgenikud 2024. aastal registreeruda?
2024. aasta 1. detsembri seisuga saavad rahvusvahelise kaitse saajad registreeruda Eesti keele kursustele, mida saab läbida veebis või kontaktõppes suuremates linnades alates detsembrist 2024 või jaanuarist ja veebruarist 2025.
Rahvusvahelise kaitse saajatele on praegu pakkuda umbes 1000 õppekoha tasemel A1. Samuti on avatud registreerimine keeleõppe gruppidesse tasemel A2 ja B1.
Registreerida saab kohanemisprogrammi portaalis: Registreeru. Portaalile pääseb ligi Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardi abil. Pärast sisse logimist näeb isiklikul lehel oma andmeid ning saadaval olevaid kursusi, mille seast saab valida sobiva kursuse ja sellele registreeruda.
Ajutise kaitse saajatele pakume keelekursuseid jälle uuel, 2025. aastal. Jälgige info saamiseks kindlasti meie kodulehte integratsioon.ee ja Settle in Estonia Facebooki kontot https://www.facebook.com/settleinestonia.
Millal ja kuidas saab läbida riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia pakutavaid keelekursusi?
Rahvusvahelise kaitse saajatele on praegu pakkuda pakkuda 1000 õppekoha tasemel A1 2024. aasta 1. detsembri seisuga. Samuti on avatud registreerimine keeleõppe gruppidesse tasemel A2 ja B1.
Kõikidel kursustel, mida pakutakse, algavad tunnid detsembris 2024 või jaanuaris ja veebruaris 2025. Kursused toimuvad veebis ja kontaktõppes suuremates linnades hommikul, päeval või õhtul. Keeleõpet viivad läbi keelekoolide õpetajad, kes on Integratsiooni Sihtasutuse poolt valitud riigihanke korras.
Eesti keele algtaseme (A1) kursus kestab keskmiselt 4 kuud, A2 tase 6 kuud ja B1 tase 8 kuud. Kursuse edukaks läbimiseks ja vastava tunnistuse saamiseks tuleb tunde regulaarselt külastada ning pärast kursuse lõppu sooritada test.
Täpne info (asukoht, tundide aeg, keelekool jne) on saadaval kohanemisprogrammi portaalis: Sisenemine. Selleks on vaja Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaarti. Pärast sisenemist näeb isiklikul lehel oma andmeid ja saadaval olevaid kursusi, mille seast saab valida sobiva ja sellele registreeruda.
Mida tuleks teha enne keelekursustele registreerumist?
Kõigepealt soovitame siseneda kohanemisprogrammi portaali, et tutvuda pakutavate kursustega ja nende läbimise võimalustega: Sisenemine. Selleks on vaja Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaarti. Pärast sisenemist näeb isiklikul lehel oma andmeid ja saadaval olevaid kursusi, mille seast saab valida sobiva ja sellele registreeruda.
Seejärel soovitame hoolikalt läbi mõelda, milline keelekursus teile sobib. Selleks tuleb kõigepealt hinnata oma keeleoskust, et valida kursus vastaval tasemel. Kohanemisprogrammi raames saab keeleõpet alustada A1 tasemelt, jätkata A2 tasemel ja lõpetada B1 tasemel. Lisaks tuleb valida tundide aeg ja vorm, mis sobivad kõige paremini teie igapäevaeluga. Näiteks veebikursusel osalemiseks on vaja aega tundideks kindlatel päevadel ja võimalust kasutada Zoomi. Kontaktõppeks on vaja kursusi linnas, kus te elate.
Kuidas registreeruda kohanemisprogrammi pakutavatele kursustele?
Nii ajutise kaitse kui ka rahvusvahelise kaitse saajad saavad registreeruda kursustele kohanemisprogrammi portaalis: Registreeru. Portaalile pääseb ligi Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardi abil. Pärast sisse logimist näeb isiklikul lehel oma andmeid ja saadaval olevaid kursusi, mille seast saab valida sobiva ja sellele registreeruda.
Mida teha, kui isiklikul lehel ei ole märgitud ühtegi saadaval olevat kursust?
Kui olete huvitatud A1 taseme kursustest, kuid teie isiklikul lehel ei ole märgitud ühtegi sellist kursust, peaksite sellest teavitama, kirjutades aadressile info@settleinestonia.ee.
Kui olete huvitatud A2 või B1 taseme kursustest, kuid teie isiklikul lehel ei ole märgitud ühtegi sellist kursust, peaksite saatma aadressile info@settleinestonia.ee tõendi eelmise taseme Eesti keele kursuse (A1 või A2) läbimise kohta.
Mõlemal juhul tuleb arvestada, et sobivate kursuste puudumine võib olla seotud ka sellega, et huvipakkuvate kursuste õppegrupid on juba täitunud. Seetõttu soovitame registreeruda kursustele esimesel võimalusel.
Oma andmeid ja saadaval olevaid kursusi saate kontrollida kohanemisprogrammi portaalis: Sisenemine. Selleks on vaja Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaarti. Pärast sisenemist näeb isiklikul lehel oma andmeid ja saadaval olevaid kursusi.
Mis kinnitab registreerimist keelekursusele?
Kui registreerimine on edukalt läbitud, ilmub vastav kinnitus kohanemisprogrammi portaali isiklikule lehele. Nädal enne kursuse algust saadab õpetaja e-kirja teabega kursuse kohta (aadress, Zoomi lingid jne). Selleks tuleks registreerimisel märkida oma e-posti aadress.
Kas pärast keelekursuse läbimist tuleb sooritada eksam?
Pärast kursuse läbimist ei ole keeleeksami sooritamine kohustuslik. Tundide lõppedes toimub test, mis aitab hinnata, kui hästi on õpitud materjal omandatud. Testi tulemuste ja tundide külastatavuse põhjal antakse kursuse läbimist kinnitav tunnistus. Saadud tunnistust saab kasutada Eesti keele oskuse taseme kinnitamiseks, näiteks elamisloa pikendamisel.
Mida veel pakub Eesti sõjapõgenikele riikliku kohanemisprogrammi raames?
Kohanemisprogramm Settle in Estonia on tasuta õppeprogramm, mida Eesti pakub äsja riiki saabunud välismaalastele, et aidata neil riigis paremini kohaneda ja kiiremini Eesti ühiskonda integreeruda. Kohanemisprogramm koosneb mitmest kursusest, mille raames saab vajalikud teadmised ja oskused: terviklik ülevaade Eesti eluviisist, vastused huvipakkuvatele küsimustele ja Eesti keele oskus. Kursustel osalemise tingimused (õppemoodulid, kohustused jne) sõltuvad teie õiguslikust staatusest Eestis: kas olete saanud ajutist kaitset, rahvusvahelist kaitset või olete saabunud tavakorras.
Ajutise kaitse saajad peavad läbima:
- baasmooduli: põhiteave Eesti riigi ja ühiskonna kohta (kuni 8 akadeemilist tundi);
- keeleõppe mooduli: Eesti keele kursused tasemetel A1 (100 akadeemilist tundi), A2 (150 akadeemilist tundi) või B1 (250 akadeemilist tundi).
Rahvusvahelise kaitse saajad peavad läbima:
- baasmooduli: põhiteave Eesti riigi ja ühiskonna kohta (kuni 8 või 32 akadeemilist tundi);
- keeleõppe mooduli: Eesti keele kursused tasemetel A1 (100 akadeemilist tundi), A2 (150 akadeemilist tundi) või B1 (250 akadeemilist tundi).
Kellega ja kuidas tuleks ühendust võtta Eesti keele õppimise või riikliku kohanemisprogrammi kohta küsimuste korral?
Üldine info riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia kohta on kättesaadav Integratsiooni Sihtasutuse veebisaidil: www.integratsioon.ee. Täpsemat teavet kursuste ja kohanemisprogrammi kohta saate Settle in Estonia Facebooki lehelt: www.facebook.com/settleinestonia. Küsimuste korral võtke ühendust Integratsiooni Sihtasutuse konsultantidega, kirjutades aadressil info@settleinestonia.ee.